Jak rozpocząć dietę i osiągnąć sukces w odchudzaniu? 7 porad specjalisty!

5
(1)

Jak rozpocząć dietę? To pytanie, z którym zmaga się większość z nas. W końcu chyba każdy przynajmniej raz w życiu podejmował próby odchudzania czy zmiany swoich nawyków żywieniowych. Jednym się to zapewne udało, a innym niekoniecznie. Dlaczego tak jest ? Na te pytanie niestety nie ma jednej, doskonałej odpowiedzi, ale jedno jest pewne – podjęcie decyzji o rozpoczęciu współpracy z dietetykiem musi być świadomym wyborem i należy się do tego wyzwania dobrze przygotować. Poniżej postaram się podać Wam kilka rad, które mogą pomóc Wam zrozumieć w czym tkwi klucz do sukcesu. 

Zastanawiasz się jak rozpocząć dietę? Dowiedz się, dlaczego chcesz to zrobić

Jak rozpocząć dietę? Często wyobrażamy sobie, że znalezienie dobrego dietetyka jest kluczem do osiągnięcia sukcesu i skutecznego odchudzania. Niestety to nie wystarczy. Warto wiedzieć, że dietetyk nie straci za nas nadprogramowych kilogramów i nie przejdzie diety za nas. My dietetycy, jesteśmy po to, aby wspomagać Was w tym procesie, motywować i doradzać, ale najważniejsze jest to, abyście sami zadali sobie pytanie – po co chcecie podjąć współpracę z dietetykiem?

Takie pytanie powinno się pojawić na samym początku. Nawet jeśli planujecie rozpocząć dietę odchudzającą na własną rękę warto zadać sobie pytanie, po co ja właściwie chce to zrobić. Jest to o tyle ważne, że sami znajdujecie w sobie motywację do podjęcia działań. Najlepszym rozwiązaniem jest wypisanie na kartce wszystkiego, co powoduje, że chcecie zadbać o swoje zdrowie. Niedługo ślub, ważna uroczystość czy wakacje, na których chcesz zaprezentować się w nowym, wymarzonym bikini? A może Twój stan zdrowia i postawiona przez lekarza diagnoza sprawia, że musisz podjąć konkretną dietę, np. dietę cukrzycową, dietę przy dnie moczanowej, przy insulinooporności czy zaburzeniach pracy tarczycy?  Te wszystkie rzeczy, od tych błahych po te poważne, są bardzo istotne dla wzbudzenia wewnętrznej motywacji.  Już wiesz po co chcesz zmienić swój styl odżywiania i zaczynasz widzieć w tym sens. Więc sięgnij po kartkę papieru i długopis, napisz na środku pytanie – dlaczego chcę rozpocząć dietę lub współpracę z dietetykiem, a następnie wypisz dookoła wszystkie powodu, które przychodzą Ci do głowy. Proste, a jakie skuteczne! Wyznaczając sobie cele łatwiej je osiągnąć.

Współpraca z dobrym dietetykiem

Następnym krokiem do skutecznego odchudzania jest podjęcie odpowiednich decyzji. Znajdź dobrego dietetyka. O tym jak go znaleźć i na co zwracać uwagę przeczytasz w poprzednich postach na blogu. W celu skontaktowania się ze mną możesz wybrać najlepszą dla Ciebie formę kontaktu – przez formularz na stronie, Facebook’a, wysłać do mnie e-maila lub zadzwonić. Bez problemu podejmę współpracę on-line. Jeśli masz możliwość spotkania się z dietetykiem w Elblągu wystarczy, że umówisz się ze mną na spotkania  – pierwsza wizyta jest zawsze darmowa!

Postaw sobie cele

Dla wielu rozpoczęcie zindywidualizowanej diety jest nie lada wyzwaniem. Dlatego najlepiej wyznaczyć sobie realne cele, które można realizować krok po kroku. Nie myśl od razu o zrzuceniu 30 kg, zejściu z rozmiaru 40 do 36, czy cudownym ozdrowieniu.  Lepiej podzielić to na mniejsze cele, które jesteś w stanie osiągnąć w dłuższej lub krótszej perspektywie czasu. Porozmawiaj ze swoim dietetykiem i ustalcie je wspólnie  – będzie o wiele łatwiej. Po to jesteśmy, aby być Twoim wsparciem i kompanem podczas procesu odchudzania!

Dzienniczek żywienia

 

Szukaj w sobie motywacji

Rozpocząłeś dietę i co dalej? W skutecznym odchudzaniu najważniejsza jest motywacja. Sam proces odchudzania może trwać miesiąc albo nawet kilka lat, ale to od Ciebie zależy efekt końcowy.  Wiadomo, że najlepszą motywacją są utracone kilogramy, lepsze wyniki badań lub zachwyt bliskich osób nad Twoim nowym wyglądem. Ale pamiętaj, że  czasami to za mało. Może się zdarzyć, że nie stracisz wymarzonego kilograma tygodniowo. Co wtedy zrobić, żeby się nie poddać i osiągnąć sukces? Przede wszystkim skupiaj się na tym, co udało Ci się już osiągnąć. Być może jesz mniej cukru niż jeszcze kilka tygodni temu,  próbujesz nowych, dotąd nieznanych Ci produktów żywnościowych, ograniczyłeś mięso, podjąłeś aktywność fizyczną, co wcześniej Ci się nie zdarzało. To wszystko to Twoje małe sukcesy i to w nich szukaj motywacji. Musisz zacząć doceniać nawet niewielkie zmiany, które w efekcie doprowadzą Cię do utraty masy ciała.

Nie skupiaj się całkowicie na diecie

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć, więc całkowicie skupiasz się na zdrowym odżywianiu, poszukiwaniu zdrowych i dietetycznych posiłków, a po małym jedzeniowym grzeszku masz wyrzuty sumienia. Takie podejście prędzej czy później doprowadzi do dietetycznej porażki.  Lepszym rozwiązaniem jest szukanie kompromisów i poniekąd bawienie się dietą. Zjadłeś batonika? Nie obwiniaj się, każdy ma słabsze dni. Ale nie znaczy to, że do końca dnia masz jeszcze dorzucić do tego paczkę chipsów, drinka i pizzę z podwójnym serem. Po prostu jedz do końca dnia zgodnie z dietą. Jeśli zaczniesz całkowicie skupiać się na diecie w końcu możesz popaść w pewnego rodzaju paranoję i bać się chwycić czegokolwiek, co nie będzie znajdowało się w Twoim jadłospisie.

Rozpocząłeś dietę? Monitoruj swoje postępy. Jak? Rób tabelki i prowadź kalendarz!

Jak wiadomo efektem rozpoczętej diety jest osiągnięcie wymarzonej sylwetki bez efektu jo-jo czy polepszenie swoich wyników i samopoczucia. Dlatego jednym z lepszych sposobów do podtrzymania motywacji jest monitoring postępów. Możesz wykonać prostą tabelkę i wpisać do niej swoje pomiary, takie jak waga czy obwody (brzuch, talia, biodra, uda) przed dietą oraz w miarę jej trwania. Według mnie to najlepiej pokazuje, co już osiągnęliśmy. Dobrym pomysłem są także zdjęcia. Wykonaj je przed rozpoczęciem współpracy z dietetykiem czy trenerem, a następnie co 3-4 tygodnie. Mimo, że możesz stracić niewiele kilogramów, Twoja sylwetka może zmienić się diametralnie!

Drugim pomysłem może być prowadzenie kalendarza diety i treningów. Możesz wydrukować sobie duże kartki z podziałem na dni tygodnia lub korzystać ze zwykłego kalendarza. Metoda jest bardzo prosta. Usiądź codziennie wieczorem i zastanów się w jakim stopniu udało Ci się wykonać plan dietetyczny lub dietetyczno-treningowy. Ustal system oznaczeń, np. oznaczenie w kółko w kalendarzu to wykonanie planu w 100%, jedna kreska – coś poszło nie tak, skreślony dzień – nie trzymałem się diety w większości lub w ogóle. To samo możesz wykonywać z treningiem. Możesz też dopisywać notatki, które ułatwią Ci zweryfikowanie najczęstszych błędów.

Podejdź do diety z uśmiechem na ustach

Pamiętaj , że dieta to nie kara, a szansa na lepsze życie w zdrowiu. Poszukaj pozytywnych aspektów związanych z nowym stylem żywienia. Zastanów się, co możesz zyskać i wypisz to. Wypisanie zarówno celów, postępów, jak i pozytywnych aspektów jest bardzo ważne, ponieważ właśnie wtedy uświadamiamy sobie po co to robimy i co już osiągnęliśmy. To natomiast sprawia, że masz ochotę dalej współpracować z dietetykiem i walczyć o wymarzoną sylwetkę czy zdrowie!

A teraz podam Ci wszystko w pigułce jeszcze raz, abyś utrwalił sobie to, co najważniejsze 😉

Jak osiągnąć sukces w odchudzaniu?

  • Zacznij od wypisania powodów, dla których chcesz rozpocząć dietę
  • Wyznacz sobie realne cele, które jesteś w stanie osiągnąć w bliższej i dalszej perspektywie czasu
  • Podejmij współpracę z dobrym dietetykiem, który ustali Ci indywidualny plan żywieniowy, będzie wspierał i motywował
  • Nie podchodź do diety zbyt rygorystycznie – nie odrzucaj wszystkiego, co do tej pory uwielbiałeś. Postaraj się pójść na kompromis i wybieraj zdrowsze wersje, a słodycze w postaci ulubionego batonika zostaw sobie na sobotnie popołudnie. Jeden batonik raz na jakiś czas nie zepsuje Twoich efektów!
  • Jeśli wolisz pracować na zaleceniach żywieniowych podejmuj zmiany stopniowo, zacznijcie od małych kroków – większej ilości wody, coraz większej aktywności, smarowania pieczywa mniejszą ilością masła – każda, nawet mała zmiana zbliża do sukcesu
  • Monitoruj swoje postępy – zapisz na kartce swoje pomiary na początku diety – waga, obwody talii, brzucha, bioder czy uda, a następnie zapisuj nowe pomiary. Widok spadających kilogramów oraz centymetrów jest jedną z lepszych motywacji
  • Prowadź swój kalendarz diety – każdego dnia oznaczaj w jakim stopniu wykonałeś plan dietetyczny czy treningowy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyłapać swoje słabości i nad nimi pracować.
  • Podejdź do swojej diety poważnie, ale nie koncentruj na niej wszystkich swoich myśli. Niech będzie to dla Ciebie ciekawa przygoda, która ma wprowadzić lepsze nawyki żywieniowe na całe życie
  • Nie zniechęcaj się zbyt szybko – jeśli coś poszło nie po Twojej myśli, nie porzucaj od razu całej diety. Zjadłeś batona czy czekoladę – Ok, trudno. Weź się w garść i do końca dnia jedz wszystko zgodnie z planem, a zobaczysz, że świat się nie zawali

Podobała Ci się strona?

Wystaw nam ocenę!

Średnia 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Popularne wpisy