Edukacja żywieniowa dla przedszkolaków. Zadbaj o zdrowe nawyki swojego dziecka

0
(0)

Edukacja żywieniowa dla przedszkolaków to jedna z podstaw w wypracowaniu zdrowych nawyków w jedzeniu i piciu u dzieci. Choć smaki dziecka kształtują się w ciągu pierwszych 1000 dni, czyli do około trzeciego roku życia, to jednak ogromny wpływ na zdrowie i sposób odżywiania mogą mieć nabyte w wieku przedszkolnym doświadczenia. Dlatego też zbudowanie właściwego obrazu zdrowej, pełnowartościowej diety jest tak ważne już od najmłodszych lat. Sprawdź, jak to zrobić dobrze i przyjemnie.

Jak prowadzić właściwą edukację żywieniową w przedszkolu?

Przedszkole jest miejscem, do którego przyprowadzane są dzieci, aby pod okiem troskliwych opiekunów zdobywały nowe doświadczenia, powoli poznawały system edukacji, również tej żywieniowej. Najczęściej maluchy uczęszczają tam już od trzeciego roku życia, gdy mama wraca do pracy. Te pięć czy osiem godzin spędzonych wśród rówieśników to nie tylko wspólne zabawy, ale również elementy edukacji, nauki higieny, samodzielności. W tym czasie również spożywane są wspólne posiłki, które mogą być okazją do wprowadzenia podstaw edukacji dotyczącej żywienia. Choć jest to element programu nauczania w przedszkolach, czy na pewno wszystkie jego elementy są na najwyższym poziomie? Aby zaopatrzyć dziecko we właściwą wiedzę o odżywianiu oraz wyrobić w nim dobre nawyki, warto mieć pewność, że informacje będą przekazywane we właściwy sposób. Upewnij się, że Twoje dziecko nie tylko spożywa w przedszkolu pełnowartościowe i dobrze zbilansowane posiłki, ale również ma podstawową świadomość w zakresie wiedzy o odżywianiu.

Zdrowe i smaczne posiłki w przedszkolach

Nauka poprzez dobry przykład to najlepszy sposób, by dziecko się uczyło. Maluchy lubią naśladować, przyzwyczajają się również zwykle dość szybko do nowych warunków, zwłaszcza jeżeli rówieśnicy również w nich uczestniczą. Dobra dieta i właściwie przygotowywane posiłki w przedszkolu mogą pomóc w przekonaniu dziecka do zdrowego sposobu odżywiania. Zwłaszcza, że zdrowo wcale nie musi oznaczać mało smacznie, dlatego warto, aby dietę twojego dziecka w przedszkolu układał doświadczony dietetyk. Skomponowanie jej nie tylko według norm przewidzianych prawnie, ale również zgodnie ze szczególnymi wymaganiami i potrzebami dzieci to klucz do sukcesu. Wśród moich usług znajdziesz konsultacje w tym zakresie, dostępne również online. Pamiętaj, decydujesz o przyszłości swoich najbliższych!

Zajęcia praktyczne w zabawie

Dobre przedszkole to miejsce, w którym nauka poprzez zabawę trwa niemalże stale, a dzieci wcale nie zdają sobie z tego sprawy. Edukacja żywieniowa to także przekazywanie dzieciom informacji o zaleceniach dietetycznych ściśle związanych ze stanem zdrowia. Misia boli brzuszek, nie może jeść słodyczy; Lalka jest malutka, stale rośnie i potrzebuje dużo produktów mlecznych – nawet takie scenki pomagają najmłodszym zrozumieć, że to, co jedzą, jest ważne. Zabawa w zakupy, gotowanie, planowanie – wszystko może mieć wpływ na dalsze poczynania milusińskich. Starszaki mogą poradzić sobie również z prostym, samodzielnym przygotowaniem posiłków takich jak kanapki czy sałatki. Duma z pierwszej w życiu zrobionej samodzielnie kanapki, podziw kolegów z grupy – to wszystko to bezcenne i niezapomniane wrażenia, które dodatkowo mogą zapaść w pamięć, jeżeli dołączysz do nich elementy edukacyjne. Czasy pogadanek na środku auli, spotkań z ważną osobą już dawno odeszły w niepamięć. Znamy drogę, jaką można dotrzeć do świadomości dziecka. Nauka przez doświadczanie może być naprawdę wspaniałą zabawą!

Dziewczynka jedząca jabłko

Mamo, tato, gotujmy razem!

Zabawa i edukacja w zakresie odżywiania dzieci przedszkolnych nie powinna ograniczać się do doświadczeń w placówce. Nawet najlepiej utrwalane nawyki z przedszkola nie obronią się, jeżeli w domu dziecko nie będzie miało dobrych wzorców. Dlatego porzuć czasami utarte schematy i spróbuj z dzieckiem pójść na zakupy do warzywniaka. Pozwól mu wąchać, próbować, wybierać, a potem wspólnie stwórzcie danie dnia czy podwieczorek. Cały czas opowiadaj, wskazuj dobrą drogę. Taki czas spędzony wspólnie z dzieckiem będzie dla niego niezapomniany, a nabyte umiejętności zapadną głęboko w pamięć. Jeżeli masz wątpliwości, jak powinna wyglądać dieta Twojego dziecka czy w jaki sposób może porzucić nie do końca zdrowe nawyki kiedyś nieumyślnie nabyte, chętnie Ci w tym pomogę.

Neofobia żywieniowa wśród dzieci

Ostatnio bardzo modnym zagadnieniem związanym z żywieniem dzieci jest zjawisko neofobii żywieniowej. Jest to nic innego jak lęk przed poznawaniem nowych produktów żywnościowych lub próbowanie potraw, których dziecko nie zna. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy takie wybiórcze odżywianie jest normalne i zdrowe dla mojego dziecka. Niechęć do nowych smaków pojawia się u dzieci szczególnie w wieku 2-5 lat, a więc wówczas, gdy uczęszczają do przedszkola i jest to proces naturalny, którego nasilenie zależy od wielu różnych czynników. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju zjawisko może przyczyniać się do stosowania źle zbilansowanej diety i doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Dodatkowo wiek przedszkolny jest to czas, w którym dziecko kształtuje poniekąd swoje preferencje żywieniowe, które będą mu towarzyszyły w dorosłym życiu i mogą wpływać na jego przyszły stan zdrowia. Zauważono, że neofobia żywieniowa często opiera się na odrzucaniu przez maluchów produktów mlecznych, warzyw, owoców czy mięsa. Są to produkty, które dostarczają wielu witamin i minerałów, a niedostateczne ich spożycie może niekorzystnie wpływać na młody, rozwijający się organizm. Jak więc sobie z tym radzić? Przede wszystkim dać czas dziecku na poznanie i zaakceptowanie nowego pokarmu. Pamiętaj, że dzieci potrzebują kilku lub kilkunastu razy, aby dany smak zaakceptować. Dobrym sposobem może okazać się dodatek „obcego” produktu do już znanego, co sprawi, że dziecko chętniej po niego sięgnie, np. zmiksowanie nielubianego warzywa lub owocu do zupy czy soku, w którym znajdują się te akceptowane. Jeśli za pierwszym razem się nie uda, nie namawiaj na siłę – może się to przyczynić do pogłębienia lęku czy niechęci. Możesz wtedy spróbować różnego rodzaju zabaw z jedzeniem, które oswoją dziecko z produktem. Nie zniechęcaj się, podejmuj ciągłe próby i wykorzystuj różne zmysły dziecka, a przede wszystkim daj mu dobry przykład i jedz z nim wspólne posiłki!

Profesjonalna edukacja żywieniowa dla przedszkolaków

Aby edukacja żywieniowa przedszkolaków była dobrze przemyślana, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Podstawą mojej roli w tym zakresie jest rzetelna wiedza naukowa i doświadczenie. Pomagam nawet najmłodszym tak, aby zdobyli stosowną wiedzę, aby mieli świadomość nie tylko w jaki sposób, ale również dlaczego powinni poprawić sposób odżywiania a czasem również tryb życia. Choć specjalizuję się w dietetyce, staram się również w powszechnej świadomości podkreślać fakt, jak istotny przy zdrowym odżywianiu jest wysiłek fizyczny w odpowiednim, dostosowanym do wieku i stanu zdrowia zakresie.

Skorzystaj ze specjalistycznej wiedzy

Dietetyka to gałąź medycyny, dlatego tylko właściwie wykształceni i doświadczeni specjaliści mogą wypowiadać się w jej zakresie w sposób kompetentny. Bazuję na wieloletnim doświadczeniu, ustawicznie poszerzanych umiejętnościach, profesjonalnych szkoleniach i badaniach naukowych. Gdy zgłosisz się do mnie po pomoc, zostaniesz potraktowany w sposób w pełni profesjonalny i indywidualny. Pomagam nie tylko dzieciom we właściwej edukacji żywieniowej. Szkolę również dorosłych, układam diety, tworzę wyjątkowe przepisy. Zaufała mi również fundacja Insulinooporność, mam doświadczenie i odpowiednią wiedzę do pracy z osobami borykającymi się z problemami z cukrzycą. Wszystko to sprawia, że możesz mi zaufać.

Budowa zdrowego menu dla maluchów

Mogę Ci pomóc w tworzeniu zdrowego, atrakcyjnego menu dla najmłodszych. Wiem, że często już w tym wieku u dzieci mogą pojawiać się pewne objawy ze spektrum zaburzeń odżywiania. Dobrze dopasowana, indywidualnie ułożona dieta może być dobrym sposobem na uniknięcie dalszych problemów. Atrakcyjne dla dzieci przepisy i posiłki, wspólne gotowanie, niezwykłe chwile spędzone razem – to wszystko może mieć niebagatelny wpływ na całokształt sposobu odżywiania dziecka.

Jeżeli chcesz zadbać o zdrową przyszłość swojego dziecka, pamiętaj, aby od małego dbać o jego właściwe odżywianie. Wszelkie działania powinny być zrozumiałe dla dziecka i dostosowane do jego poziomu. Skorzystaj z moich porad i przepisów, by Twoje dziecko nie tylko jadło i żyło zdrowo, ale również wiedziało, dlaczego jest to dla niego takie ważne.

Podobała Ci się strona?

Wystaw nam ocenę!

Średnia 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Popularne wpisy