Edukacja żywieniowa w szkole to jedna z możliwości wypracowania w dzieciach właściwych nawyków dotyczących odżywiania. Ale jest to także działanie u podstaw, by dziecko w wieku szkolnym wiedziało jak zdrowo się odżywiać, ale również, dlaczego warto dokonywać takich wyborów. Choć program nauki szkolnej obejmuje te zagadnienia, są one tylko częściowo poruszane. Proponuję Ci najlepsze rozwiązania, aby dzieci nauczyły się najważniejszych aspektów zdrowego żywienia i wprowadzały je w życie.

Spis treści
Nauka o zdrowym odżywianiu
Podejście kompleksowe
Sprawdzone propozycje nauki
A może wspólne gotowanie?

Jak powinna wyglądać edukacja żywieniowa w szkole?

Naukowo potwierdzone informacje dotyczące właściwego sposobu odżywiania można określić mianem podstaw dla edukacji żywieniowej w szkole. Jednak całościowy proces powinien opierać się na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu dietetyka, dostosowanej poziomem przekazu oraz zasobem informacji do wieku odbiorców. Tylko sprawdzone źródła informacji dostosowane do grupy, wieku i poziomu aktywności będą miały szansę odnieść wymierne skutki.

Dlaczego ważne jest działanie od najmłodszych lat?

Bez wątpienia nauka o właściwym odżywianiu jest bardzo istotna już od pierwszych lat życia. Początkowo to przede wszystkim dawanie przykładu, komponowanie zbilansowanych posiłków, opowiadanie o jedzeniu. Na pewnym etapie jednak edukację dziecka przejmują placówki oświatowe. O ile w przedszkolu kontynuowane jest edukowanie przez przykład, bo dziecko spożywa tam wspólne posiłki, tak już w szkole nieco trudniej prowadzić takie działania. Powinieneś pamiętać, że wiedza i doświadczenie nabyte za dziecka najczęściej zapadają głęboko w pamięć, niejednokrotnie stając się odruchem niemalże bezwarunkowym. Edukacja żywieniowa młodego pokolenia jest w obecnych czasach niezwykle istotna ze względu na narastający problem otyłości w tej grupie wiekowej. Coraz większa dostępność do żywności, szczególnie tej wysoko przetworzonej, niesie ze sobą ryzyko złych wyborów żywieniowych, co może w perspektywie czasu doprowadzić do zaburzeń w młodym organizmie.

Dziewczynka z pomidorami

Kształtowanie zdrowych nawyków w domu i poza nim

Sposób odżywiania dziecko wynosi z domu. Naukowcy uważają, że pierwsze tysiąc dni życia malucha kształtuje w nim preferencje żywieniowe, które później stosunkowo trudno zmienić. Dlatego te trzy lata życia dziecka są tak istotne jeśli chodzi o zdrowe odżywianie. Następne etapy to już utrwalanie właściwych nawyków, uczenie przyczyn ich stosowania, pokazywanie zasad działania zdrowego organizmu. Jeżeli podstawy zostaną właściwie przekazane, istnieje duża szansa, że dziecko w dorosłym życiu będzie wcielało je w życie.

Dobry przykład podstawą działania opiekunów

Nawet najlepiej przedstawiona wiedza nie dorówna doświadczeniu, w tym również obserwacji opiekunów. Wcielanie w życie zdrowych zasad nie będzie skuteczne, jeżeli osoba je przedstawiająca dziecku nie będzie dla niego wiarygodna. Nie liczą się tu dyplomy, lata kursów czy renoma, ale prosta nauka przez przykład. Kiedy opowiadasz dziecku o tym, że warto jeść warzywa, owoce czy zdrowe przekąski i pić wodę, a sam wolisz zjeść danie typu fast food i popić je colą, nie będziesz wiarygodny. Daj dobry przykład, razem skomponujcie zdrowy i smaczny posiłek dla wszystkich.

Podejście kompleksowe

Nauka o odżywianiu powinna być kompleksowa. Ten aspekt życia człowieka łączy się bowiem z innymi, przede wszystkim aktywnością fizyczną. Jeszcze do niedawna była ona dla zdrowych dzieci w praktycznie każdym wieku naturalną częścią życia, jednak w dobie rozpowszechnienia komputerów, smartfonów czy tabletów stopień aktywności fizycznej gwałtownie spada. Dlatego też rozmowy i nauka o niej powinny być nieodłączną częścią edukacji żywieniowej.

Piramida zdrowego żywienia i stylu życia

Atrakcyjne wizualnie, dostosowane do młodego odbiorcy materiały edukacyjne to baza do rozmowy o zdrowym odżywianiu i stylu życia. W szkole dyskusja powinna być dobrze dobrana do grupy dzieci, inne zagadnienia zdołają zainteresować pierwszoklasistów, inaczej do tematu trzeba podejść w przypadku nastolatków. Mimo iż piramida zdrowego żywienia i stylu życia dla dzieci i młodzieży jest ta sama, sposób jej omówienia i szczegóły będą inne w zależności od wieku, czasem także płci czy stopnia aktywności dzieci.

Sprawdzone propozycje edukacji żywieniowej w szkole

By urozmaicić standardowy program nauczania różnych przedmiotów o edukację żywieniową w szkole, a także, aby podnieść świadomość dzieci i ich opiekunów proponuję tematyczne spotkania. Ich zakres może być dostosowany do indywidualnych potrzeb, gdyż zdaję sobie sprawę, że możesz być zainteresowany omówieniem konkretnych zagadnień, jak również określona tematyka może pasować do danej grupy dzieci. Przykładem mogą być szkoły sportowe, w których świadomość aktywności fizycznej będzie wysoka, ale warto podkreślić rolę odpowiednio zbilansowanej diety i składników odżywczych.

Dla najmłodszych nauka przez zabawę

Mimo iż w szkole uczniowie często traktowani są dosyć poważnie, dzieci z klas nauczania początkowego nadal najlepiej chłoną wiedzę podczas różnorodnej, rozwijającej zabawy. Warto to wykorzystać, wprowadzając najważniejsze elementy nauki o żywieniu. Mogę omówić z Tobą w szczegółach zakres wiedzy, jaka ma zostać przekazana, by nie powtarzać znanych już uczniom wiadomości, bądź wręcz przeciwnie — utrwalić zdobytą już wiedzę, uzupełnić.

Podejście zadaniowe, nagradzanie i warsztaty

Urozmaicenie procesu edukacji pomaga zagwarantować jej sukces. Starsi uczniowie mogą stosunkowo szybko na standardowym wykładzie, bez interakcji poczuć znużenie i szukać innych zajęć. Staram się przekazywać informacje tak, by wzbudzić zainteresowanie. Dziecko powinno wiedzieć, po co mu zdobywana wiedza, widzieć możliwości jej praktycznego zastosowania. Praca w grupach, możliwość rywalizacji czy nagradzanie, wspólne tematyczne warsztaty — to tylko kilka z wielu opcji, które możesz razem ze mną wcielić w życie, by dzieci mimochodem zdobyły najważniejsze wiadomości na przyszłość.

A może wspólne gotowanie?

Wbrew pozorom takie zajęcia praktyczne jak warsztaty kulinarne, mogą być bardzo atrakcyjne dla dzieci. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla uczniów już w szkole mających problem z prawidłowym odżywianiem, u których można zaobserwować symptomy nadwagi czy otyłości, albo brak podstawowej świadomości zdrowego stylu życia. Niestety nie wszyscy rodzice mają czas czy możliwości nauczenia dzieci przyrządzania zdrowych, zbilansowanych posiłków. Rola szkoły w tym zakresie może być nie do ocenienia.

Nauka w szkole powinna obejmować również praktyczne aspekty życia, niejednokrotnie decydujące o jego dalszej jakości i przebiegu. Dlatego proponowane przeze mnie elementy edukacji żywieniowej mogą stanowić nie tylko dobry wstęp do dalszych działań dążących do zdrowego odżywiania, ale również być trafnymi wskazówkami dla opiekunów dzieci. Skorzystaj z mojej oferty i pozwól dzieciom ugryźć zdrowie w szkole!

ZadzwońNapisz
Napisz do nas
i umów darmową konsultację

667 126 157