Najlepsza dieta, czyli top 3 na 2022 rok

Najlepsza dieta
5
(2)

Nowy rok to nowe postanowienia i dla większości poszukiwanie dla siebie najlepszej diety. Wielu z nas na początku roku poszukuje metod, dzięki którym pozbędą się kilku kilogramów. W końcu do lata jeszcze trochę czasu, więc mamy okazję przyłożyć się do diety i poprawić swoje zdrowie. Jak wybrać odpowiedni model żywieniowy i zmienić swoje odżywianie na całe życie, a nie na kilka dni – z tym Ci dziś pomogę! 

Kto tworzy ranking najlepszych diet?

Ranking najlepszych diet jest co roku przygotowywany przez U.S. News & World Report, czyli amerykańską firmę, która od lat zajmuje się przygotowywaniem różnego rodzaju rankingów. Na początku roku pojawiła się, już po raz dwunasty, kolejna edycja najlepszych diet! Całe zestawienie ma na celu sklasyfikowanie 40 różnych diet w różnych kategoriach, a także w Best Diets Overall. Jesteście ciekawi, kto zasiada w komisji? Otóż są to eksperci z zakresu dietetyki, żywienia, psychologii, kardiologii i diabetologii. W tym roku w panelu zasiadło 27 uznanych specjalistów. Wystawiają oni odpowiednie oceny według ustalonych kategorii, o których zaraz powiem Wam więcej.  

Jesteście ciekawi, jak oceniane są diety?

Jakie kategorie bierze się pod uwagę ?

Wiemy już, kto zasiada w gronie ze ekspertów, więc czas poznać, co oceniają. Każdą z diet określa się w siedmiu kategoriach, które mają znaczenie dla osób poszukujących planu dla siebie. W każdej kategorii wystawia się oceny od 1 do 5, gdzie 5 to ocena najwyższa. Pod uwagę bierze się takie aspekty, jak: 

 •           Łatwość stosowania
 • Prawdopodobieństwo utraty wagi w krótkim czasie
 • Prawdopodobieństwo utraty wagi w dłuższym okresie czasu
 • Kompletność diety pod względem żywieniowym
 • Bezpieczeństwo jej stosowania
 • Potencjalne korzyści w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy
 • Potencjalne korzyści w zapobieganiu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego

Zebrane w tych kategoriach oceny są przekonwertowane na wyniki i służą do stworzenia 7 różnych rankingów. Co ważne waga ocen jest różna dla różnych aspektów. Np. punkty za bezpieczeństwo diety liczą się podwójnie, bo przecież każdy z nas oczekuje, że dieta nie wyrządzi nam krzywdy. Podobnie długoterminowa utrata masy ciała była dwukrotnie ważniejsza niż ta krótkoterminowa. Jest to niezwykle ciekawe, ale jednocześnie pokazuje, że ten ranking ma duże znaczenie i jest wiarygodny. 

W rankingu możemy znaleźć aż 9 kategorii dla których wybierany jest zwycięzca:

 • Najlepsza dieta ogółem – łączy oceny ze wszystkich kategorii
 • Najlepszy Program Dietetyczny – tu bierze się pod uwagę programy dietetyczne z gotowymi produktami
 • Najskuteczniejsza dieta na zrzucenie wagi – w tej kategorii krótkoterminowa utrata masy ciała, jak i długoterminowa były oceniane dokładnie tak samo
 • Dieta w cukrzycy
 • Najodpowiedniejsza dieta dla serca
 • Najbardziej odpowiednie dieta dla zdrowego odżywiania – tu pod uwagę wzięto przede wszystkim kompletność diety oraz jej bezpieczeństwo
 • Najłatwiejsza dieta – zwrócono uwagę na smakowitość diety i łatwość jej stosowania
 • Najlepsza dieta roślinna
 • Najlepsza dieta dla szybkiej utraty masy ciała – eksperci skupili się tylko na krótkoterminowej utracie wagi

Jak widzicie każdy znajdzie dla siebie odpowiednią kategorię! Ja chciałabym się skupić przede wszystkim na Best Diets Overall, czyli najlepszej diecie ogółem.

Dieta śródziemnomorska ponownie zwycięzcą rankingu najlepszych diet!

Zatem czas poznać zwycięzcę rankingu najlepszych diet 2022! Już po raz kolejny złoty medal uzyskała dieta śródziemnomorska! Niewątpliwie przez ostatnie lata detronizuje ona pozostałe. Tuż za nią ex aueqo dieta DASH i fleksiariańska, a na trzecim miejscu pojawiła się dieta MIND.

A które diety znalazły się na końcu rankingu i tym samym stały się najgorszymi dietami? Uwaga będziecie zaskoczeni, ale trzecia od końca jest dieta ketogeniczna i jej modyfikacje. Tak, to właśnie ta, która przez ostatnie lata szturmem wdziera się do naszych domów, jako sposób żywienia. Od razu chciałabym zaznaczyć, że jeśli jest dobrze zbilansowana to nie ma problemu, jednakże duże grono osób nadal zajada się bekonem, jajkami i olejem kokosowym. Co ciekawe, tuż za nią znajduje się dieta Dukana i dieta GAPS, która zamyka zestawienie.

Ranking diet w 2022 roku

Najlepsze diety 2022 pod lupą

Dieta śródziemnomorska już od lat uznawana jest przez naukowców za najlepszą dietę, w efekcie czego jest polecana w wielu schorzeniach takich jak  insulinooporność, cukrzyca czy choroby wątroby. Ponadto jest polecana przy prewencji chorób cywilizacyjnych oraz nowotworów. Cechuje ją przede wszystkim wysokie spożycie warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych, pełnoziarnistych zbóż, orzechów i nasion . Jak sama nazwa mówi, w tej diecie kładzie się także nacisk na spożycie zdrowych tłuszczów – w tym jedno- i wielonienasyconych, a ograniczenie tłuszczów nasyconych. Dodatkowo zawiera spore ilości błonnika cennych polifelnoli (również za sprawą przypraw) oraz witamin i mikroelementów. Nabiał, mięso i ryby je się kilka razy w tygodniu, a czerwone mięso czy słodycze ogranicza do minimum. Prosta, różnorodna, smaczna i co najważniejsze – zdrowa!

Dieta DASH i fleksitariańska – nierozstrzygnięta walka

O ile z pierwszym miejsce eksperci nie mieli problemów , o tyle na drugim znalazły się dwie diety. Dieta DASH to plan żywieniowy polecany przede wszystkim osobom z nadciśnieniem oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Powstała przez modyfikację diety śródziemnomorskiej z naciskiem na ograniczenie podaży sodu do 2,3g dziennie, czyli około łyżeczki soli dziennie. Szczególną uwagę musimy również zwrócić na spożycie potasu, wapnia, białka i błonnika. Menu będzie bardzo podobne do diety śródziemnomorskiej z naciskiem na wymienione powyżej aspekty.

Dieta fleksitariańska to połączenie diety wegetariańskiej z okazjonalnym jedzeniem produktów mięsnych czy ryb. Często określa się ją jako elastyczny wegetarianizm, co faktycznie się zgadza. Doskonale sprawdzi się dla osób, które chcą ograniczyć spożycie mięsa, ale nie chcą lub nie są gotowe na całkowitą rezygnację. To dobry pomysł na stopniowe przejście na wegetarianizm. Wpływa na poprawę zdrowia, ale także prewencję chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy nowotworów.

Dieta MIND, czyli jedzenie dla mózgu

Ostatnie miejsce na podium zajął model żywieniowy stworzony z myślą o naszym umyśle. Jest to połączenie diety śródziemnomorskiej i diety DASH, które ma obniżyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i Alzheimera. Jedno z badań wykazało, że jej przestrzeganie może prowadzić do 35% obniżenia ryzyka tej choroby – całkiem sporo, prawda? Warto włączyć zatem do swojego jadłospisu zielone warzywa liściaste, orzechy i owoce jagodowe, które cechuje duża zawartość przeciwutleniaczy. 

Zwycięzcy pozostałych kategorii

Jesteście ciekawi co słychać w innych kategoriach? Wiadomo, że każdy z nas poszukuje diety dla siebie – jedni chcą szybko schudnąć, a inni zrobić to w jak najłatwiejszy sposób. Chciałabym Wam przedstawić zwycięzców w pozostałych kategoriach. Wszystko znajdziecie w tabelce poniżej.

Spis najlepszych diet

Wybierz najlepszą dla siebie!  

Znacie już zwycięzców wybranych przez ekspertów, więc czas na wybranie najlepszej diety dla siebie!

Pamiętajcie, że każdy z nas ma inne oczekiwania, cele i co najważniejsze – preferencja smakowe. Są osoby, które uwielbiają roślinne kotlety, a inni nie wyobrażają sobie życia bez mięsa. Dlatego uważam, że dieta powinna być w pełni spersonalizowana. 

Podsumowując, jeśli szukasz diety uszytej na miarę i stworzonej z myślą o Tobie, zapraszam do kontaktu. Skorzystaj z mojej oferty, a razem ugryziemy zdrowie!

Podobała Ci się strona?

Wystaw nam ocenę!

Średnia 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Popularne wpisy