Profesjonalny dietetyk

Profesjonalny dietetyk
0
(0)

Profesjonalny dietetyk powinien być osobą z pasją, która dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ułoży dla Ciebie jadłospis dopasowany do życiowej sytuacji i Twoich potrzeb. Nie powinieneś korzystać z porad przypadkowej osoby bez wykształcenia, chodzi w końcu o Twoje zdrowie. Co wyróżnia pracę profesjonalisty, jak możesz go rozpoznać? Jakie są dzisiejsze możliwości dietetyków sprawiające, że mogą być jeszcze skuteczniejsi?

Spis treści
Co wyróżnia jego pracę?
Dlaczego warto?

Co wyróżnia pracę współczesnego profesjonalnego dietetyka?

Dietetyka jest niezwykle szeroką gałęzią nauki, w dodatku dynamicznie ulegającą zmianom. Dlatego też profesjonalny dietetyk musi mieć wiedzę aktualną, adekwatną do zakresu usług, jakie proponuje. Dodatkowo ważny jest odpowiedni poziom wrażliwości, umiejętność rozmowy oraz docierania do źródła problemów. Praca prawdziwych profesjonalistów w tej dziedzinie nie może być prosta, gdyż każdą osobę, którą się zajmują, traktują w sposób indywidualny i holistyczny, starając się nie pomijać żadnego aspektu sprawy. Dlatego też w odróżnieniu od gotowych diet czy ogólnodostępnych porad, efekty wizyty u specjalisty są zawsze dopasowane do dobrze określonych potrzeb.

Indywidualne i w pełni kompleksowe podejście

To właśnie w pełni spersonalizowana dieta pozwoli Ci uzyskać odpowiednie rezultaty. Musi uwzględniać nie tylko cel – redukcję masy ciała, złagodzenie określonych dolegliwości czy wsparcie w treningu albo chorobie, ale również inne czynniki. Każda osoba ma ulubione produkty oraz takie, za którymi nie przepada czy ze względu na alergię nie może spożywać. Dieta w maksymalnie możliwym stopniu powinna to również uwzględniać. Dlaczego? Przede wszystkim dieta nie może być karą, a co za tym idzie nie powinna zawierać produktów czy potraw, których nie tolerujesz lub Ci nie smakują. Jeśli tak nie jest, dieta staje się problematyczne i w krótkim czasie zaniechasz jej stosowania. Nawet z pozoru drobne sprawy, takie jak aktualna pora roku, powinny być uwzględnione w układaniu aktualnego jadłospisu czy zaleceń. Sezonowość ma bowiem wpływ na wartości odżywcze wielu pokarmów i sens ich stosowania. Każdy człowiek jest nieco inny, tak samo jak jego potrzeby, dlatego nie ma jedynej słusznej diety dobrej dla wszystkich.

Wiedza, stały rozwój i doświadczenie

Praca dietetyka musi wiązać się ze stałym rozwojem. Tylko bazowanie na aktualnych badaniach, potwierdzonych naukowo założeniach może dać pożądane efekty na długi czas. Pokarmy, jakie spożywasz, wpływają na wiele aspektów funkcjonowania Twojego organizmu. Ale istotne jest tu także doświadczenie, gdyż wiele aspektów pracy z pacjentem można poznać jedynie w taki sposób. Jako dietetyk stawiam na ciągłe poszerzanie horyzontów na naukowym polu, uczestniczę w szkoleniach i konferencjach. To podstawa profesjonalnego działania. Na przykład dzięki ukończonemu szkoleniu SOIT jestem dietetykiem przyjaznym insulinoopornym, znajduję się na liście polecanych specjalistów. Uczestniczę w szkoleniach dla dietetyków z różnych dziedzin, co pozwala na szerokie spojrzenie na aspekt diety i holistyczne podejście do pacjenta.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji u profesjonalnego dietetyka?

Porady profesjonalnego dietetyka wyróżniają się fachowością, solidną bazą wiedzy, doświadczenia i właściwego podejścia. To jadłospisy układane dopiero wtedy, gdy znany jest Twój stan zdrowia, przyzwyczajenia, problemy i cel podejmowanych działań. Bez tych informacji niewłaściwie dobrana dieta czy jej poszczególne składniki mogłyby nie zdać egzaminu, czy nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego zawsze proszę o przesłanie najprostszym badań laboratoryjnych, które pozwolą mi określić, np. zawartość cholesterolu w diecie, a także zmodyfikować listę produktów tak, aby były dla Ciebie zdrowe. Możesz mieć pewność, że profesjonalne podejście do tematu diety, zdrowego odżywiania czy odchudzania będzie faktycznie zdrowe, dobre dla organizmu, zgodne z zasadami.

Dziewczyna jedząca muesli

Nowoczesne możliwości w dietetyce

Aspekt profesjonalizmu w pracy dietetyka można również rozpatrywać pod kątem wykorzystywanych narzędzi. Taki specjalista ma wiele możliwości. Nie ma powodu, aby zatrzymywać się na tradycyjnym sposobie komunikacji utartym w kontaktach ze specjalistami – jedynie wizytami w gabinecie. W obecnych czasach nowoczesne kanały komunikacji wykorzystane w umiejętny sposób mogą znacząco rozszerzyć zakres działania, a także zwiększyć jego skuteczność. Również wprowadzenie nowego podejścia do motywacji w realizacji zaleceń dietetycznych to szansa na trwały sukces.

Różne formy diety i kontaktu sposobem na skuteczną motywację

Sprawdź, jaka forma i sposób podejścia do diety będą dla Ciebie najbardziej efektywne. Być może będzie to dieta dla par albo też kompletna edukacja żywieniowa, dzięki której zdobędziesz niezbędną wiedzę o tym, jak i co jeść. Z dietetykiem wcale nie musisz kontaktować się jedynie twarzą w twarz, poświęcając czas na dotarcie na umówioną godzinę na spotkanie. Wiem, jak cenny dla wielu osób jest czas, albo też jak trudno zdobyć się na bezpośrednią rozmowę o problemach z odżywianiem. Być może łatwiej będzie Ci otworzyć się w pełni, komunikując się online – przez komunikatory video, głosowe czy tekstowe wiadomości.

Profesjonalne wsparcie wtedy, gdy tego potrzebujesz

Niemal każda osoba, która była kiedyś na diecie czy chciała trwale zmienić swój sposób odżywiania, podejście do jedzenia przechodziła przez większy lub mniejszy kryzys, okres zwątpienia. Nie każdy jest sobie w stanie z nim poradzić samodzielnie, dlatego ważne jest wsparcie i odpowiednia motywacja, również ze strony dietetyka. Kiedy wykorzystywane są różne sposoby kontaktu, udzielania porad, łatwiej o szybką konsultację, weryfikację podejmowanych działań. Co równie istotne, wielu osobom również łatwiej jest przyznać się do dietetycznych słabości, tak zwanych wpadek, gdy nie rozmawiają bezpośrednio z dietetykiem. Bez wątpienia szczere podejście do wprowadzania zaleceń dietetycznych to podstawa, dlatego dieta prowadzona online ma pewną przewagę nad bardziej tradycyjną formą.

Edukacja żywieniowa i diety specjalne

Profesjonalne oferty dietetyczne nierozłącznie wiążą się z edukacją żywieniową, która może być także wspomnianym już osobnym elementem działania. Obok niej istotne są również diety układane do szczególnych wymagań, w określonych schorzeniach czy też dietoterapia. Dzięki właściwemu odżywianiu można zredukować niektóre dolegliwości, często powodowane również przez złą dietę. Do specjalnych diet zaliczyć można również takie z wykorzystaniem konkretnych zestawów produktów czy narzędzi. Przykładowo moja oferta obejmuje również diety Thermomix. Wiele osób jest w posiadaniu tego urządzenia, a dzięki niemu można przygotowywać dokładnie odmierzone, zdrowe posiłki na potrzeby diety, jak i późniejszego zdrowego stylu odżywiania.

Odnalezienie w gąszczu ofert prawdziwego profesjonalisty może nie być łatwe. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na poszukiwania, aby wybrać kogoś godnego zaufania. Jest to ważne w szczególności w sytuacjach, gdy planujesz dłuższą współpracę, masz do osiągnięcia odległe cele. Zapraszam Cię do skorzystania z moich usług, a z pewnością razem uda się nam ugryźć zdrowie!

Podobała Ci się strona?

Wystaw nam ocenę!

Średnia 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Popularne wpisy